Marek Jan Kordzik to postać o bogatej historii, która miała znaczący wpływ na duchowość w Polsce. Urodził się 1 marca 1955 roku w Jeleniej Górze, gdzie rozpoczął swoją drogę, która prowadziła go do istotnej roli w Kościele Starokatolickim w Rzeczypospolitej Polskiej.
W trakcie swojej kariery, Marek Kordzik zyskał miano biskupa oraz zwierzchnika tegoż Kościoła, pełniąc swoje obowiązki od 2006 do 2016 roku. Jego działalność w tym okresie wyróżniała się pełnym zaangażowaniem i dążeniem do rozwoju wspólnoty religijnej.
Umarł 10 grudnia 2016 roku w Łodzi, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w pamięci wielu wiernych.
Życiorys
Po zakończeniu szkoły średniej, Marek Kordzik podjął decyzję o kontynuacji swojej edukacji w rzymskokatolickim Metropolitarnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Już w 1977 roku wstąpił do Polskiego Kościoła Starokatolickiego, a 4 kwietnia tego samego roku przyjął święcenia diakonatu we Wrocławiu. Niezwykle istotnym momentem w jego życiu było 3 października 1977 roku, kiedy to otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abpa Piotra Filipowicza.
W dniu 30 marca 1983 roku, w czasie Nadzwyczajnego Synodu – Złotego Jubileuszu Polskiego Kościoła Starokatolickiego, Kordzik został wybrany na biskupa pomocniczego diecezji pomorskiej. Uroczystość jego konsekracji biskupiej była wielokrotnie odraczana z powodu obaw przed aresztowaniami oraz szykanami ze strony komunistycznych służb. Ostatecznie ceremonia miała miejsce 29 czerwca 1983 roku w Warszawie, a jego konsekratorem był ówczesny zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w PRL, arcybiskup Piotr Bogdan Filipowicz, z biskupami Janem Kazimierzem Banachem oraz Andrzejem Rokitą jako współkonsekratorami.
Marek Kordzik przez dłuższy czas mieszkał w Niemczech, gdzie pełnił obowiązki duszpasterskie w parafii starokatolickiej w Hamburgu. Niestety, musiał opuścić tę parafię z powodu problemów z przedłużeniem wizy pobytowej, po czym osiedlił się w Wojcieszowie. Od roku 2000 był wikariuszem generalnym Kościoła Starokatolickiego w RP. Z dniem 11 listopada 2006 roku, został wybrany na biskupa-zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w RP przez III Ogólnopolski Synod Kościoła i jego pozycja została oficjalnie uznana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jako p.o. Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w RP (patrz. Stanowisko Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – syg. DWRMNIE – WROOA-651-29/2017).
W latach 2005–2013 sprawował funkcję proboszcza parafii katedralnej Podwyższenia Krzyża Świętego w Łodzi, a w 2013 roku osiedlił się na stałe w Działach Czarnowskich, gdzie z przerwami pełnił też obowiązki proboszcza. W roku 2016 biskup z udziałem starokatolickiego duchowieństwa uczestniczył w obchodach 200-lecia miasta Aleksandrów Łódzki.
W 2009 roku bp Marek Kordzik przeprowadził reformę administracyjną Kościoła oraz zajął się uporządkowaniem spraw duszpasterskich. W Wielki Czwartek tego roku powołano parafię św. Ojca Pio oraz Chrystusa Króla Najwyższego i Wiecznego Arcykapłana, która powstała z przekształcenia wspólnoty parafialnej z Grudziądza. Miesiąc później erygowano także parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Działach Czarnowskich, funkcjonującą przy domu spokojnej starości, a równocześnie udało się erygować jeszcze parafię w Kamiennej Górze.
15 sierpnia 2016 roku Kościół Starokatolicki w RP, na mocy porozumienia z Fundacją Ekumeniczne Centrum Dialogu Religii i Kultur, rozpoczął duszpasterstwo w kościele św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie Łódzkim. Równo miesiąc później, 18 września 2016 roku, biskupi Marek Kordzik oraz Wojciech Kolm brali udział w uroczystościach 200-lecia miasta Aleksandrów Łódzki.
W dniu 18 sierpnia 2016 roku, biskup Marek Kordzik podpisał w imieniu Kościoła Starokatolickiego w RP porozumienie o interkomunii ze Starokatolickim Kościołem Apostolskim w Brazylii. Na mocy tegoż porozumienia, biskup Kordzik pełnił funkcję prymasa diecezji Starokatolickiego Kościoła Apostolskiego, w tym w krajach takich jak Brazylia, Kamerun, Kongo, Hiszpania czy Włochy.
Biskup Marek Kordzik zmarł 10 grudnia 2016 roku. Jego pogrzeb miał miejsce 22 grudnia 2016 roku na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ulicy Ogrodowej w Łodzi. Po jego śmierci, Synod unieważnił wyrok Sądu Kościelnego dotyczący biskupa Wojciecha Kolma i przywrócił go na urząd Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w RP.
Przypisy
- V Synod Ogólnopolski Kościoła Starokatolickiego w RzeczypospolitejV.S.O.K.S.R., Protokół obrad II Sesji V Synodu Ogólnopolskiego Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, 29.03.2018 r.
- a b DWRMNIED. MSWiA DWRMNIED., Stanowisko Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – syg. DWRMNIE – WROOA-651-29/2017, 29.12.2017 r.
- A. Ruda-Rożniakowski, Platforma Ekumenizmu, aleksandrowonline.pl (dostęp: 11.12.2016 r.).
- A. Ruda-Rożniakowski, Przyjaciele pedofila, aleksandrowonline.pl (dostęp: 15.10.2016 r.).
- Dom Willian, Veteros do Brasil na Polônia, veterosdobrasil.com (dostęp: 15.10.2016 r.).
- Zmarł bp Marek Kordzik. ekumenizm.pl (dostęp: 17.12.2016 r.).
- Parafie i kaplice Kościoła Starokatolickiego w RP, Oficjalna strona Kościoła Starokatolickiego w RP (dostęp: 03.03.2013 r.).
- Biskup: ks. bp Marek Kordzik, Oficjalna strona Kościoła Starokatolickiego w RP (dostęp: 03.03.2013 r.).
- M. Hasiński, Informator o Kościele Starokatolickim, Łódź 2012 r.
- Akt Wyboru na Biskupa Elekta ks. Marka Kordzika z dnia 30.03.1983 r., [w:] A. Jemielita, Polski Kościół Starokatolicki w latach 1945–1993 – studium historyczne, 2014, s. 97.
- A. Jemielita, Polski Kościół Starokatolicki w latach 1945–1993 – studium historyczne, 2014, s. 97.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Pankracy Klemme | Paweł Hause | Paweł Bortkiewicz | Piotr NapiwodzkiOceń: Marek Kordzik