Waldemar Borek


Waldemar Borek był postacią znaczącą w historii Polski, znaną jako dziennikarz oraz działacz opozycyjny. Urodził się 16 lipca 1955 roku w Jeleniej Górze, gdzie spędził swoje wczesne lata oraz zdobywał doświadczenie zawodowe.

Wielu ludzi kojarzyło go z jego nieustępliwą walką przeciwko reżimowi komunistycznemu. Jego działalność w opozycji antykomunistycznej odzwierciedlała duże zaangażowanie w dążenie do wolności i demokracji w Polsce. Borek był głęboko związany z Jelenią Górą, gdzie jego kariera i działalność społeczna miały ogromny wpływ na lokalną społeczność.

Niestety, życie Waldemara Borka zakończyło się 27 sierpnia 2021 roku w Berlinie, co było tragicznym końcem jego inspirującej drogi.

Życiorys

Waldemar Borek studiował na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1974-1980. W marcu 1976 roku padł ofiarą przemocy ze strony funkcjonariuszy Służby bezpieczeństwa, co miało miejsce m.in. podczas malowania hasła w przejściu budynku Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach studenckiej akcji protestacyjnej. Po ukończeniu studiów, od 1978 roku do 1980 roku, pracował jako referent w Banku Gospodarki Żywnościowej w Jeleniej Górze.

W wrześniu 1980 roku Borek wstąpił do ruchu Solidarność, a jego zaangażowanie doprowadziło do powołania oddziału związku w Jeleniej Górze 17 września tego samego roku. Do maja 1981 roku sprawował funkcję wiceprzewodniczącego tego oddziału.

Po wydarzeniach z czerwca 1981 roku, Borek związał się z tygodnikiem „Odrodzenie” jako dziennikarz. 13 grudnia 1981 roku otrzymał bezterminowy urlop okolicznościowy, co w praktyce oznaczało jego nieobecność w pracy redakcji. Po pewnym czasie, w wrześniu 1982 roku, zdecydował się na emigrację do Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Tam pracował jako publicysta oraz operator kamery. W późniejszych latach był korespondentem wojennym w regionach takich jak Kosowo oraz Afganistan, współpracując z niemiecką telewizją publiczną.

Borek wrócił do Polski w 2006 roku, jednak w 2012 roku ponownie osiedlił się w Niemczech. W trakcie swojego pobytu w kraju założył we Wrocławiu stowarzyszenie „Terra Harbitare” w 2008 roku, którym kierował aż do swojej śmierci w 2021 roku.

Jako współautor książki „Madagaskar” (1996) razem z Krzysztofem Czaderem, Borek odegrał ważną rolę w polskiej literaturze. Za swoją pracę otrzymali Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera w 1997 roku.

Przypisy

  1. Nagroda [online], www.fiedler.pl [dostęp 09.10.2023 r.]
  2. a b c Instytut PamięciI.P. Narodowej Instytut PamięciI.P., Borek Waldemar [online], Encyklopedia Solidarności [dostęp 03.10.2023 r.]
  3. a b c Waldemar Borek – Encyklopedia Solidarności [online], encysol.pl, 25.10.2020 r.

Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":

Omenaa Mensah | Artur Orzech | Dorota Wysocka-Schnepf | Irena Piłatowska-Mądry | Tomasz Kammel

Oceń: Waldemar Borek

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:21