Rafał Niżankowski


Rafał Tomasz Niżankowski, urodzony 7 lipca 1947 roku w Cieplicach Śląskich-Zdroju, to wybitny polski lekarz, specjalizujący się w chorobach wewnętrznych oraz anestezjologii. Jest to osoba, która swoją karierę związała nie tylko z medycyną, ale także z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie pełnił rolę nauczyciela akademickiego, kształcąc przyszłe pokolenia lekarzy.

W swoim dorobku zawodowym Rafał Niżankowski zajmował także ważne stanowiska w administracji państwowej, w tym pełnił funkcję wiceministra zdrowia, co stanowi istotny element jego wkładu w rozwój polskiego systemu ochrony zdrowia.

Życiorys

Rafał Niżankowski to uznany specjalista z zakresu chorób wewnętrznych oraz anestezjologii. Studia ukończył na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie, gdzie pracował od 1976 do 1989 roku. W 1991 roku obronił habilitację na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie, prezentując pracę zatytułowaną „Prostacyklina w leczeniu chorób tętnic obwodowych”. Jako opiekun doktorantów, jest znaczącą postacią w polskiej medycynie, pełniąc rolę promotora oraz recenzenta wielu prac doktorskich i habilitacyjnych. Dodatkowo, kierował wieloma projektami w obszarze medycyny oraz jest autorem licznych publikacji naukowych.

W latach 1989–1994 piastował stanowisko dyrektora departamentu nauki w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej. Następnie, do 2001 roku, był kierownikiem Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, instytucji, która przyznaje certyfikaty jakości placówkom medycznym – był jednym z twórców tego Centrum. W 1994 roku rozpoczął swoją działalność w Collegium Medicum UJ.

Na początku lat dziewięćdziesiątych był związany z Kongresem Liberalno-Demokratycznym (KLD). W rządzie Marka Belki sprawował funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, gdzie jego zadaniem było nadzorowanie ratownictwa medycznego oraz kształcenia podyplomowego. Został jednak odwołany 2 grudnia 2004 roku, po skrytykowaniu idei oferowania „dobrego zdrowia wszystkim mieszkańcom Europy”, argumentując, że niektórzy ludzie mogą nie pragnąć być zdrowymi.

Rafał Niżankowski był również inicjatorem stworzenia Agencji Oceny Technologii Medycznych, ubiegając się o stanowisko jej szefa. W 2008 roku przyjął rolę dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie oraz Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Obecnie pracuje w klinice prof. Andrzeja Szczeklika, pełniąc funkcję kierownika Zakładu Angiologii II Katedry Chorób Wewnętrznych UJ. Jako wiceprezes Fundacji Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz przewodniczący Konfederacji Akredytacyjnej Dla Ochrony Zdrowia, ma istotny wpływ na rozwój systemu ochrony zdrowia w Polsce. Dodatkowo, jest członkiem zarządu Towarzystwa Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce oraz byłym wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Angiologicznego.

Rafał Niżankowski aktywnie działa również w grupie „Ujawnić prawdę”, podejmując inicjatywy mające na celu ujawnienie ważnych informacji i prawd dotyczących ochrony zdrowia.

Publikacje

Oto przegląd publikacji Rafała Niżankowskiego, które są znaczącym wkładem w dziedzinę medycyny.

  • Prostacyklina w leczeniu chorób tętnic obwodowych, Kraków 1986,
  • Medycyna rodzinna (red. M. Kochen; redaktorzy naukowi polskiego wydania Rafał Niżankowski i Adam Windak), Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996,
  • Ekonomika medycyny: kompendium dla lekarzy i studentów medycyny (red. Jarosław J. Fedorowski i Rafał Niżankowski), Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002,
  • Henrik R. Wulff, Peter C. Gøtzsche, Racjonalna diagnoza i leczenie: wprowadzenie do medycyny wiarygodnej czyli Evidence-Based Medicine (redaktor naukowy wydania polskiego Rafał Niżankowski), PPUiOT „Aktis”, Łódź 2005.

Przypisy

  1. Iwona Hajnosz, Szymon Jadczak, Czy sanepid może być nieczepliwy?, gazeta.pl z 03.03.2008 r.
  2. Wiceminister zdrowia Rafał Niżankowski straci stanowisko, money.pl z 02.12.2004 r.
  3. Katarzyna Wieczorkiewicz, Lustracja Niżankowskiego. Rozmowa z Rafałem Niżankowskim, Menedżer Zdrowia, nr 1, 2007 r.
  4. Co właściwie napisał wiceminister Niżankowski? – Skandal czy kiks?. nil.org.pl, Gazeta Lekarska, nr 1 z 2005 r.
  5. Profil na stronie uczelni. [dostęp 18.07.2010 r.]
  6. Informacja na stronie WSSE. [dostęp 18.07.2010 r.]
  7. M.P. z 2016 r. poz. 664

Oceń: Rafał Niżankowski

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:17