Pałac Paulinum to majestatyczny zabytek, który znajduje się na obrzeżach Jeleniej Góry, w pobliżu trasy prowadzącej do Karpacza.
Jego strategiczna lokalizacja sprawia, że jest to doskonałe miejsce do rozpoczęcia podróży w kierunku malowniczych górskich krajobrazów.
Historia
Historia pałacu Paulinum sięga pierwszych wzmianki o dobrach paulińskich z 1655 roku, które związane są z przybyciem jezuitów do Jeleniej Góry. To wydarzenie zainicjowało nową nazwę folwarku, Paulinenhof, która szybko zyskała na popularności. W połowie XIX wieku majątek ten przeszedł w ręce znanego fabrykanta z Jeleniej Góry, Richarda von Kramsta. W 1855 roku zlecił on ogródnikowi Siebenhaarowi, znanemu twórcy plant jeleniogórskich, założenie parku krajobrazowego na Górze Krzyżowej.
Na wyspecjalizowanej skarpie na wschodnim zboczu góry, Richard von Kramst wzniósł willę w stylu zamkowo-dworskim. W latach 90. XIX wieku nowym właścicielem obiektu został Oscar Caro, bogaty przemysłowiec z Gliwic. W roku 1905 rozpoczął on kompleksową przebudowę i modernizację pałacu, powierzając to zadanie wrocławskiemu architektowi Karlowi Grosserowi. Zmiany objęły rozbudowę pałacu w stylu eklektycznym, który łączył różnorodne elementy architektoniczne tamtego okresu.
Oscar Caro osiedlił się ostatecznie w Paulinum w 1909 roku. Jego śmierć w 1931 roku doprowadziła do zakupu obiektu przez Niemiecki Front Pracy, który przekształcił pałac w centrum szkoleniowe NSDAP. W szczególny sposób historia pałacu zmieniła się we wrześniu 1945 roku, kiedy to stał się największą państwową składnicą poniemieckich dzieł sztuki z Dolnego Śląska. Po tym czasie w pałacu zorganizowano kasyno oficerskie dla pobliskiego garnizonu wojskowego.
W 2002 roku, obiekt przeszedł w ręce prywatnej spółki i obecnie funkcjonuje jako hotel z restauracją, kontynuując swoją bogatą historię i przyciągając odwiedzających z różnych zakątków Polski i świata.
Opis obiektu
Pałac wzniesiony na wzgórzu, które nosi nazwę Paulinum, jest obiektem o trzech kondygnacjach, pięknie usytuowanym po wschodniej stronie centrum Jeleniej Góry. Budowla została zaprojektowana z tarasowym układem, co nadaje jej wyjątkowy charakter. Wyróżniają się na niej liczne wieżyczki oraz wykusze, a także loggia, która z zachwytem wychodzi ku zboczu. Okna w pałacu są rozmieszczone w sposób nieregularny, co podkreśla unikalność architektury.
Obiekt odznacza się bogato zdobionymi detalami kamieniarskimi, które wzbogacają jego i tak już efektowny wygląd. Do wnętrza pałacu prowadzi stylowy portyk, który zdobią eleganckie kolumny. Warto podkreślić, że wnętrza pałacu zachowały swój oryginalny wystrój oraz atmosferę z czasów, gdy został zbudowany. Całości dopełnia otaczający pałac rozległy park, który stanowi wspaniałe tło dla tej niezwykłej budowli.
Przypisy
- Willa Caro na stronach Muzeum w Gliwicach. [dostęp 26.10.2023 r.]
- NID: Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków, woj. dolnośląskie. nid.pl, 30.06.2023 r. [dostęp 19.07.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Pałace":
Pałac przy ul. Jagiellońskiej w Cieplicach | Pałac przy ul. Kruszwickiej w Jeleniej Górze | Pałac Schaffgotschów w Cieplicach | Pałac w SobieszowieOceń: Pałac Paulinum w Jeleniej Górze