Parafia Ewangelicko-Augsburska z siedzibą w Jeleniej Górze-Cieplicach to istotny ośrodek luterański, który znajduje się w malowniczej dzielnicy Cieplice Śląskie-Zdrój. Należy ona do ruchu ewangelickiego w Polsce i podlega diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Ta parafia jest miejscem, gdzie prowadzone są działalności duchowe oraz społeczno-kulturalne, a jej lokalizacja przy placu Piastowskim sprawia, że jest ona łatwo dostępna dla mieszkańców i odwiedzających.
Historia
Początki ewangelików z Cieplic oraz Malinnika sięgają czasów, gdy korzystali z kościoła św. Jana Chrzciciela, który był wówczas odebrany katolikom. Niestety, w 1654 roku kościół ten został zwrócony, co zmusiło wiernych do uczestnictwa w nabożeństwach w Kościele Pokoju w Jaworze.
W wyniku ugody altransztadzkiej, która została zawarta w 1707 roku, rozpoczęła się budowa Kościoła Łaski w Jeleniej Górze. Ta świątynia zyskała status miejsca kultu również dla ewangelików z Cieplic.
W 1741 roku do Hansa Antona von Schaffgotscha, właściciela ziemskiego, oraz do rezydencji króla Fryderyka II Wielkiego we Wrocławiu, wysłano delegację, której celem było uzyskanie zgody na budowę w Cieplicach domu modlitwy oraz szkoły, a także na zatrudnienie własnego duchownego. Ostatecznie zgodę uzyskano, a prace budowlane rozpoczęły się 20 stycznia 1742 roku, kończąc 15 marca tego samego roku. W tym okresie do obsługi zboru został wyznaczony kaznodzieja Adam Gottfried Thebesius.
W 1744 roku otwarto cmentarz, a już w kolejnym roku rozpoczęto budowę plebanii, której ukończenie miało miejsce w 1745 roku. W 1749 roku uruchomiono także pobliską szkołę. W tym czasie parafia liczyła około 1000 wiernych i każdego roku odbywało się około 100 chrztów.
W 1758 roku stanowisko proboszcza objął ks. Jacob Fritze, który od 1786 roku sprawował również funkcję inspektora szkolnego i kościelnego dla powiatu jeleniogórskiego. Po zrównaniu praw protestantów i katolików w 1764 roku, pojawiła się idea budowy nowego kościoła. Murowana świątynia została zrealizowana pomiędzy 1774 a 1777 rokiem.
Współczesność
Nabożeństwa w Kościele Zbawiciela w Jeleniej Górze-Cieplicach mają miejsce w każdą niedzielę oraz podczas świąt. Dodatkowo, w czasie adwentu oraz pasji organizowane są tygodniowe nabożeństwa, co wzbogaca życie religijne wspólnoty.
W parafii odbywają się lekcje religii oraz szkółki niedzielne, które mają na celu duchowe wzbogacenie dzieci i młodzieży. Oprócz tego, organizowane są spotkania skierowane do osób zainteresowanych kościołem ewangelickim, a także spotkania parafialne oraz eventy ewangelizacyjne, które mają na celu zainspirowanie społeczności do wspólnej modlitwy i refleksji.
Warto również zaznaczyć, że przy parafii funkcjonuje stacja diakonijna, która oferuje wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego, pomagając tym samym osobom potrzebującym w ich codziennym życiu. W okresie letnim w budynku kościoła odbywają się koncerty w ramach Cieplickich Koncertów Organowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem i stanowią doskonałą okazję do zanurzenia się w kulturze muzycznej.
Przypisy
- a b c Diecezja wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP - Parafia w Jeleniej Górze-Cieplicach
- a b Parafia Ewangelicko-Augsburska w Jeleniej Górze-Cieplicach - dr Piotr Oszczanowski - Historia Kościoła Zbawiciela. [dostęp 09.12.2018 r.]
- a b c d e Parafia Ewangelicko-Augsburska w Jeleniej Górze-Cieplicach - Marta Kaluch-Tabisz - Dom Modlitwy (Bethaus). [dostęp 09.12.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze | Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Jeleniej Górze | Parafia św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Jeleniej Górze | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze | Parafia Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu w Jeleniej Górze | Parafia Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach | Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jeleniej Górze | Parafia św. Józefa w Jeleniej Górze-CieplicachOceń: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Jeleniej Górze-Cieplicach