Zdrojowy Teatr Animacji


Zdrojowy Teatr Animacji im. Bogdana Nauki to istotny element kultury Dolnego Śląska, będący jednym z zaledwie trzech teatrów lalkowych działających w tym regionie. Urodziny teatru sięgają 1976 roku, a jego siedzibą jest urokliwy, XIX-wieczny budynek Teatru Zdrojowego w Jeleniej Górze, umiejscowiony w malowniczym Parku Zdrojowym w Cieplickim.

Teatr zyskał swoją obecną nazwę po oddzieleniu się od Teatru Jeleniogórskiego, a przymiotnik "zdrojowy" został dodany z powodu lokalizacji. Głównym celem Zdrojowego Teatru Animacji jest produkcja spektakli lalkowych, które są skierowane przede wszystkim do dzieci.

Oprócz realizacji przedstawień, teatr aktywnie przyczynia się do rozwoju kultury w swoim otoczeniu. Organizuje szereg wydarzeń, w tym Wiosnę Cieplicką, a także różnorodne koncerty w sąsiadującym parku. Co więcej, teatrowi zależy na edukacji młodego pokolenia, dlatego prowadzi warsztaty teatralne skierowane do dzieci w wieku szkolnym.

Historia

Historia Zdrojowego Teatru Animacji sięga 1976 roku, kiedy to w Jeleniej Górze powstał z inicjatywy wrocławskiego aktora Andrzeja Dziedziula. Teatr z początku pełnił rolę Sceny Lalkowej w ramach Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Swoją działalność rozpoczął, zajmując dwa niewielkie pokoje przy ul. Drzymały, w których mieściły się garderoby, sala prób oraz gabinet dyrektora. W tym okresie spektakle były prezentowane w siedzibie fundacji kultury „Gencjana” w Cieplickiej oraz gościnnie na różnych scenach Dolnego Śląska. Pierwszym przedstawieniem, które miało swoją premierę 5 grudnia 1976 roku, była baśń J.Ch. Andersena zatytułowana „Kto się boi królowej śniegu”, w reżyserii samego Dziedziula, który zrealizował 10 z 14 przedstawień stworzonych w czasie swojej dyrekcji.

W 1980 roku dyrektorem Teatru Animacji, który został upaństwowiony, został Janusz Ryl-Krystianowski, lalkarz pochodzący z rodziny utrzymującej wielowiekowe tradycje w tej dziedzinie sztuki. Nowy dyrektor przyniósł nowe wyzwania, a teatr zyskał własny budynek przy ul. Wolności, choć początkowo wciąż borykał się z brakiem sceny. W tym okresie realizowano klasyczne spektakle lalkowe, jak również przedstawienia skierowane do dorosłej publiczności.

Wczesne lata 90. to czas, gdy kierownictwo nad Pañstwowym Teatrem Animacji objął Andrzej Kempa. W 1994 roku kierownictwo artystyczne przejął Bogdan Nauka, polonista i teatrolog, który wykładał na wrocławskiej PWST. Pod jego wodzą teatr rozwijał się nieprzerwanie do listopada 2020 roku.

Repertuar teatru koncentruje się na bajkach dla dzieci, a także na okazjonalnych spektaklach dedykowanych dorosłym widzom. Teatr cieszy się uznaniem za realizację widowisk plenerowych, które najczęściej związane są z lokalną historią. Warto wymienić takie tytuły jak „Rzepiór – duch gór”, „Legendy zamku Chojnik”, „Wielki Teatr legend Karkonoszy” oraz „Hofmamania”, przy czym trzy ostatnie reżyserował sam Bogdan Nauka. Najdłużej granym spektaklem w historii teatru jest plenerowe przedstawienie zatytułowane „Z życia smoków”, którego premiera miała miejsce 30 czerwca 1996 roku, w reżyserii Bogdana Nauki z scenografią Edwarda Lutczyna. Od początku działalności, do 2001 roku, JTA zrealizował aż 93 premiery, a jego przedstawienia miały miejsce na scenach w takich krajach jak Japonia, Niemcy, Francja, Włochy, Belgia, Chorwacja, Finlandia, Austria, Izrael, Czechy i Ukraina.

W 2000 roku Teatr Animacji zyskał własną scenę – Teatr Zdrojowy w Cieplicach. Od tamtej pory placówka stała się organizatorem lokalnego życia kulturalnego, co przejawia się w organizacji różnorodnych wydarzeń kulturalnych, takich jak „Wiosna Cieplicka” oraz letnie koncerty promenadowe w pobliskim parku. Kolejna ważna zmiana nastąpiła w 2002 roku, kiedy to Jeleniogórski Teatr Animacji został połączony z Teatrem im. C.K. Norwida w celu obniżenia kosztów, funkcjonując jako Scena Animacji Teatru Jeleniogórskiego do końca 2008 roku. Aktualnie teatr działa pod nazwą „Zdrojowy Teatr Animacji”.

Budynek Teatru

Teatr Zdrojowy, położony w sercu XVIII-wiecznego parku, który znajduje się w Cieplicach (dzielnica Jeleniej Góry), został ufundowany w 1836 roku. Jego projektantem był Albert Tollberg, który zrealizował go w stylu klasycystycznym. Wnętrze obiektu, w tym również jego mechanizmy sceniczne, zostało wykonane z drewna, co nadaje mu unikalny charakter.

Charakterystyczną cechą teatru jest nachylona ku publiczności scena, która zapewnia niezwykłą akustykę. Widownia, wyposażona w jeden balkon, może pomieścić do 200 widzów, co czyni to miejsce jeszcze bardziej wyjątkowym. Od 2000 roku, Teatr Zdrojowy pełni rolę siedziby Teatru Animacji.

W 2007 roku rozpoczęto rozbudowę tej wspaniałej struktury, co zaowocowało powstaniem nowoczesnego zaplecza, składającego się z garderób, sal prób, pomieszczeń administracyjnych oraz przytulnego foyer. Dzięki tym udoskonaleniom, teatr stał się jeszcze bardziej funkcjonalny i przyjazny dla artystów oraz widzów.

Zespół aktorski w sezonie 2009/2010

W sezonie 2009/2010 w Zdrojowym Teatrze Animacji występowali utalentowani artyści, których nazwiska łączyły się z pasją do sztuki teatralnej.

  • Bogna von Woedtke,
  • Dorota Bąblińska-Korczycka,
  • Dorota Fluder,
  • Katarzyna Morawska,
  • Lidia Lisowicz,
  • Jacek Maksimowicz,
  • Radosław Biniek,
  • Sławomir Mozolewski,
  • Sylwester Kuper.

Przypisy

  1. Redakcja, Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze, przegrał walkę z koronawirusem [online], Jelenia Góra Nasze Miasto, 20.11.2020 r. [dostęp 21.11.2020 r.]
  2. Redakcja, Bogdan Nauka nie żyje. Dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze przegrał walkę z koronawirusem [online], Gazeta Wrocławska, 20.11.2020 r. [dostęp 21.11.2020 r.]
  3. Jelenia Góra. Bogdan Nauka nie żyje | e-teatr.pl [online], Teatr w Polsce - polski wortal teatralny [dostęp 21.11.2020 r.]
  4. Historia Teatru Animacji, Strona Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze

Oceń: Zdrojowy Teatr Animacji

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:12