Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła to znacząca prawosławna świątynia w Jeleniej Górze. Jest to parafialna cerkiew, która pełni ważną rolę w życiu religijnym lokalnej społeczności.
Świątynia ta należy do dekanatu Lubin i znajduje się w ramach diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, co świadczy o jej przynależności do ważnej struktury kościelnej w Polsce. Warto zwracać uwagę na jej historyczne i architektoniczne znaczenie w kontekście kultury regionu.
Historia
Dawna budowla w stylu barokowym, znana jako kościół Najświętszej Maryi Panny, została po raz pierwszy wzmiankowana w 1453 roku. Niestety, uległa zniszczeniu podczas wojny trzydziestoletniej. Na początku XVIII wieku, konkretniej w I połowie, wzniosła się nowa struktura na fundamentach starszego obiektu. Odbudowę przeprowadzono pomiędzy 1737 a 1738 rokiem, a jednym z głównych architektów był Caspar Jentsch.
Do roku 1925 świątynia była użytkowana przez rzymskich katolików, po czym przekazano ją władzom miejskim. W 1948 roku cerkiew trafiła pod opiekę Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a pierwsza Święta Liturgia odbyła się pięć lat później. W latach 1948–1952 w cerkwi zainstalowano wyposażenie zgodne z zasadami obrządku lub przywiezione z zniszczonych świątyń na Chełmszczyźnie.
Ikonostas, który zdobi świątynię, dotarł do niej z Hrubieszowa dzięki staraniom ks. Stefana Bieguna. W zewnętrznych murach cerkwi znajdują się dwa dobrze zachowane krzyże kamienne, na których widoczne są rytmy broni, takie jak łuk i miecz. Często określa się je jako krzyże pokutne, co jest określeniem bezpodstawnym, gdyż opiera się na błędnym założeniu, że wszystkie stare monolitowe krzyże z rytami broni muszą być krzyżami pokutnymi. Tak naprawdę motyw ich fundacji może być zróżnicowany, podobnie jak dla każdej innej konstrukcji tego typu.
Niestety, ta hipoteza zdobyła na tyle popularność, że zaczęła być traktowana jako fakt i pojawiała się w lokalnych publikacjach, informatorach oraz przewodnikach, mimo że była zwykłym domysłem bez dostatecznych dowodów. W drugiej dekadzie XXI wieku cerkiew przeszła gruntowny remont, przywracając jej dawną świetność.
Obiekt został wpisany do rejestru zabytków 26 września 1960 roku pod numerem A/4954/715.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- ks. Bazyli Sawczuk: Prace konserwatorskie w Jeleniej Górze. diecezjawroclawsko-szczecinska.pl, 17.12.2020 r. [dostęp 18.12.2020 r.]
- Arkadiusz Dobrzyniecki. Krzyże i kapliczki pokutne ziemi złotoryjskiej – historia pewnego mitu. „Pomniki Dawnego Prawa”. 11–12 (wrzesień–grudzień 2010), s. 32–37.
- Cerkiew prawosławna Apostołów Piotra i Pawła – Marienkirche. na str. polska-org.pl
- Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 2005, s. 126.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Fontanna Neptuna w Jeleniej Górze | Dwór Czarne w Jeleniej Górze | Placówka Straży Granicznej w Jeleniej Górze | Schronisko PTTK „Na Zamku Chojnik” | Ratusz w Jeleniej Górze | II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze | I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze | Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze (prawosławna) | Dwór myśliwski w Jeleniej Górze | Lotnisko Jelenia Góra | Stadion Miejski w Jeleniej GórzeOceń: Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze