I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze


I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, usytuowane w Jeleniej Górze, to ciekawe miejsce na edukacyjnej mapie miasta. Oferuje ono różnorodne programy nauczania, które sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi młodych ludzi.

W tej szkole stawiane są wysokie wymagania, co przyciąga uczniów pragnących odnosić sukcesy zarówno w nauce, jak i w działalności pozaszkolnej.

Historia szkoły

Historia I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze sięga roku 1908, kiedy to 14 kwietnia Rada Miejska w Jeleniej Górze (Hirschberg) podjęła istotną decyzję o rozpoczęciu budowy nowej szkoły. Oczekiwano, że realizacja tego przedsięwzięcia nastąpi w przeciągu pięciu lat. Choć fundusze na budowę zostały szybko zgromadzone, proces wyboru lokalizacji zajął trzy lata.

W 1910 roku projekt budowy powierzone został miejscowemu radcy budowlanemu, Richardowi Kühnemannowi, który zakończył swoje prace na przełomie lat 1910 i 1911. Wiosną 1911 roku ruszyły intensywne roboty budowlane, które zakończyły się pod koniec 1913 roku. 17 kwietnia 1914 roku odbyła się uroczystość poświęcenia nowego budynku, który przyjął pierwszych uczniów w postaci męskiej Średniej Szkoły Realnej (Oberrealschule) przy ulicy Gerharta Hauptmanna 7, obecnie znanej jako I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, usytuowane przy ul. Kochanowskiego 18.

Szkoła zachowała swoją formę aż do końca II wojny światowej. W momencie wycofywania się niemieckich wojsk, w jej murach utworzono polowe ambulatorium, co świadczy o burzliwej historii tego miejsca. W ramach uczczenia osiągnięć i znaczenia I Liceum, wybito medal okolicznościowy, na którym umieszczono inskrypcję „Primus inter pares” na rewersie, podkreślającą wyjątkowość tej instytucji w regionie.

Absolwenci

W bogatej historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze, wielu absolwentów wyróżnia się na arenie krajowej i międzynarodowej. Wśród nich można wymienić:

  • Stanisław Bareja – znany polski reżyser, scenarzysta filmowy oraz aktor, którego twórczość na stałe wpisała się w historię polskiego kina,
  • Wiesław Koszela – uznawany dziennikarz, który przyczynił się do rozwoju myśli publicystycznej w Polsce,
  • Kazimierz Piotrowski (ur. 1940) – znakomity elektronik, alpinista i grotołaz, którego osiągnięcia w tych dziedzinach zasługują na szczególne uznanie,
  • Józef Puciłowski – dominikanin oraz ważny historyk Kościoła, który odważnie działał w opozycji w czasach PRL, a także jako publicysta przekazywał istotne informacje,
  • Pola Raksa – aktorka, która związana była z Jelenią Górą w okresie jej młodości,
  • Maja Włoszczowska – polska kolarka górska, wicemistrzyni olimpijska z lat 2008 i 2016 oraz mistrzyni świata MTB 2010,
  • Adam Żurowski – geodeta, profesor zwyczajny nauk technicznych, a także nauczyciel akademicki oraz kierownik Katedry Geodezji na Politechnice Gdańskiej.

Wszystkie te osoby w znaczący sposób przyczyniły się do różnych dziedzin życia społecznego i kulturalnego, będąc doskonałymi przykładami działalności dydaktycznej oraz wychowawczej liceum.

Przypisy

  1. Zmarła instruktor – pilot Barbara Maciąg. dlapilota.pl. [dostęp 14.09.2017 r.]
  2. Wrocławskie lata bibliotekarza dra Józefa Puciłowskiego. W: Elżbieta Novak-Witwicka, Maria Pidłyczak-Majerowicz: Historicus Polonus-Hungarus. Wyd. I. Kraków: Esprit, 2010 r.
  3. Andrzej Romaniak: Medale, medaliony, plakiety. Katalog zbiorów. Sanok: Muzeum Historyczne w Sanoku, 2005 r.

Oceń: I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:17