Richard Mohr


Richard Mohr, urodzony 8 września 1874 roku w Jeleniej Górze, to postać, która pozostawiła swój ślad w historii architektury niemieckiej. Jako architekt, jego prace koncentrowały się głównie we Wrocławiu, gdzie tworzył do czasów II wojny światowej.

Mohr jest przykładem twórcy, który wpłynął na rozwój urbanistyczny swojego regionu, angażując się w różne projekty budowlane. Niestety, jego losy po 1945 roku pozostają nieznane, co czyni go tajemniczą postacią w kontekście historycznym.

Życiorys

Richard Mohr był znaczącą postacią we wrocławskiej architekturze, będąc członkiem BDA – Niemieckiego Związku Architektów. Na początku XX wieku, obok takich architektów jak Conrad Helbig, Richard i Paul Ehrlichowie, Herbert Eras oraz Erich Grau, należał do grona najbardziej uznawanych projektantów, którzy skupiali się na budowie jednorodzinnych domów mieszkalnych, luksusowych willi, kamienic dochodowych oraz domów towarowych na zlecenie wrocławskich elit.

Styl architektoniczny Mohr’a ewoluował, dostosowując się do panujących w danym czasie trendów. Jego twórczość zaczynała się od historyzmu i elementów typowego stylu regionalnego, które nawiązywały do tradycyjnej, wiejskiej architektury Śląska, a z biegiem lat przeszła przez secesję aż do modernizmu.

W jego dorobku znajduje się wiele znaczących realizacji na terenie Wrocławia. Do najważniejszych projektów można zaliczyć:

Literatura

W literaturze dotyczącej architektury Wrocławia można znaleźć wiele istotnych prac, które przyczyniają się do zrozumienia tego unikalnego dziedzictwa. Oto kilka z nich:

  • Rafał Eysymontt, Jerzy Ilkosz, Agnieszka Tomaszewicz, Jadwiga Urbanik (red.): Leksykon architektury Wrocławia. Wrocław: Via Nova, 2011. Brak numerów stron w książce,
  • Hanna Górska: Wrocławska drewniana architektura szkieletowa. Wrocław: Muzeum Miejskie Wrocławia, 2014. Brak numerów stron w książce.

Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":

Georg de Lalande | Georg Przyrembel | Krzysztof Nowosad | Hanna Reitsch | Tadeusz Łuba

Oceń: Richard Mohr

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:14