Czarne to interesująca część Jeleniej Góry, zlokalizowana w jej południowej części. Obszar ten jest blisko osadzonej drogi wojewódzkiej nr 367, która przebiega przez ulicę Sudecką.
Do dzielnicy Czarne dojeżdżają regularnie linie autobusowe, w tym nr 1 oraz 16 z MZK Jelenia Góra. Warto wspomnieć, że przez tę część miasta przepływa potok Pijawnik, co dodaje jej uroku.
Obszar ten jest bogaty w historię, a pierwsze wzmianki na jego temat sięgają roku 1305. Przez wiele lat, w latach 1305 – 1973, Czarne funkcjonowało jako podmiejska wieś, która nosiła nazwę Czarny Strumień (niem. Schwarzbach). Dziś, to, co pozostało z tej dawnej wsi, to ulica Czarnoleska, będąca świadectwem bogatej przeszłości tego miejsca.
Przynależne ulice
Przyjrzyjmy się ulicom, które należą do dzielnicy, gdzie możemy znaleźć Czarne w Jeleniej Górze.
- Czarnoleska,
- Nowa,
- Wrzosowa,
- Jaśminowa,
- Malinowa,
- Poziomkowa,
- Kalinowa,
- Borówkowa,
- Strumykowa,
- Mała,
- Elizy Orzeszkowej,
- Okrężna,
- Południowa,
- Podleśna,
- Lawendowa,
- Ks. Jerzego Gniatczyka.
Zabytki
W Jeleniej Górze znajduje się wiele zabytków, w tym jeden z bardziej znanych obiektów, który został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Mowa tutaj o dworze Czarne, położonym przy ulicy Strumykowej 2. Ten wyjątkowy budynek pochodzi z 1559 roku i przeszedł szereg przebudów w okresie XVII-XIX wieku.
Przypisy
- Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13.12.2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
- a b c d Romuald Łuczyński: Zamki, dwory i pałace w Sudetach. Legnica: Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka”, 2008, s. 77. ISBN 978-83-89102-63-8.
- Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 43. [dostęp 07.09.2012 r.]
- Dz.U. z 1972 r. nr 50, poz. 325
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Grabary | Jagniątków | Maciejowa (Jelenia Góra) | Goduszyn | Strupice (Jelenia Góra) | Zatorze (Jelenia Góra)Oceń: Czarne (Jelenia Góra)