Adam Cegielski, urodzony 3 kwietnia 1967 roku w Jeleniej Górze, to znany i ceniony polski muzyk jazzowy, którego pasją jest gra na kontrabasie. Jego muzyczna edukacja rozpoczęła się w Podstawowej Szkole Muzycznej, gdzie kształcił się w grze na fortepianie, a kontynuował w Liceum Muzycznym w Bielsku-Białej, gdzie ukończył klasę kontrabasu. Wysoką jakość swoich umiejętności potwierdza również uzyskany tytuł na Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie kontrabasu pod okiem Andrzeja Mysińskiego.
Na scenie muzycznej zadebiutował w 1988 roku, dołączając do Kwartecie Kazimierza Jonkisza, gdzie występował aż do 1991 roku. W 1990 roku, jako członek zespołu Central Heating Trio, zdobył I nagrodę oraz wyróżnienie indywidualne na prestiżowym konkursie Jazz Juniors w Krakowie. Dodatkowo, jego talent zaowocował VI nagrodą w Europejskim Konkursie Jazzowym w Hoeilaart w Belgii oraz również "Kluczem do Kariery" na Pomorskiej Jesieni Jazzowej w Bydgoszczy. W tym samym roku znalazł się także w gronie finalistów konkursu International Jazz Federation w Leverkusen (RFN).
Rok 1994 był przełomowy dla Cegielskiego, gdyż uzyskał stypendium Fundacji Kultury Polskiej im. Krzysztofa Komedy, co otworzyło przed nim nowe możliwości zawodowe. W kolejnych latach artysta koncertował oraz nagrywał albumy z wieloma znakomitymi muzykami, w tym m.in. z Quintessence (1991-1993), Kwartetem Kuby Stankiewicza (1992-1995) oraz Triem Andrzeja Jagodzińskiego (od 1993). Jego współprace obejmują również występy z takimi artystami jak: Ewą Bem, Lorą Szafran, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Stańką, Zbigniewem Namysłowskim oraz wieloma innymi wybitnymi artystami.
Dodatkowo, Cegielski również współpracował z orkiestrami symfonicznymi, takimi jak Concerto Avenna (1991-1992) oraz Sinfonia Varsovia (1991-1995), co jeszcze bardziej zwiększyło jego artystyczny dorobek.
Od 1994 roku Adam Cegielski angażuje się w działalność pedagogiczną. Aktualnie prowadzi klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2005 roku wykonuje też funkcję wicedyrektora ds. kształcenia jazzowego, kształcąc kolejne pokolenia utalentowanych muzyków jazzowych.
Dyskografia
Adam Cegielski ma na swoim koncie bogaty zbiór nagrań, który prezentuje jego różnorodne osiągnięcia muzyczne. Poniżej znajduje się lista najważniejszych albumów, które znacząco wpłynęły na jego karierę.
- Sinfonia Polonia I.J.Paderewski – Sinfonia Varsovia, dyrygent J.Maksymiuk,
- Gala Concert Sevilla ’93 – Sinfonia Varsovia, dyrygent K.Penderecki,
- Birthday – Quintessence (najlepsza płyta roku 1992 w ankiecie czytelników Jazz Forum),
- Northern Song – Kuba Stankiewicz Quartet (najlepsza płyta roku 1993 w ankiecie czytelników Jazz Forum),
- Made in Poland – Jan „Ptaszyn” Wróblewski,
- A Farewell to Maria – Tomasz Stańko,
- More Love – Henryk Miśkiewicz,
- Quiet City – Wojtek Staroniewicz Quartet,
- Chopin – Andrzej Jagodziński Trio (najlepsza płyta roku 1994 w ankiecie czytelników Jazz Forum),
- Christmas – Andrzej Jagodziński Trio,
- I want to be happy – Piotr Cieślikowski Quartet,
- Chopin – Live at the National Philharmonic – Andrzej Jagodziński Trio,
- Kolęda na cały rok – Ewa Bem,
- Deep Cut – Andrzej Jagodziński Trio,
- Beeing confused – Krzysztof Herdzin Quintet,
- Duety – Irena Santor,
- Koncert Inaczej – Kasia Kowalska,
- Szeptem – Anna Maria Jopek,
- Uczucia – Michał Bajor,
- Chopin Once More – Andrzej Jagodziński Trio,
- Dreadlines – Giovanni Mirabassi & Andrzej Jagodziński Trio.
Lista ta potwierdza wszechstronność artysty, popularyzującego różne style muzyczne oraz współpracującego z wieloma uznanymi muzykami. Działalność Cegielskiego odzwierciedla bogate dziedzictwo polskiej muzyki jazzowej.
Udział w nagraniach muzyki filmowej, serialowej i telewizyjnej
Adam Cegielski, znany z licznych osiągnięć w dziedzinie muzyki filmowej, ma na swoim koncie wiele znaczących projektów. Poniżej przedstawiamy chronologiczny wykaz jego udziału w nagraniach związanych z filmem, telewizją oraz serialami:
- 1991 – Niech żyje miłość,
- 1994 – Quartet in 4 movements,
- 1995 – Pestka,
- 1997 – Bandyta,
- 1997 – Prostytutki,
- 1997 – Sposób na Alcybiadesa,
- 1998 – Spona,
- 1999 – The Third Miracle,
- 2000 – To my,
- 2003 – Zróbmy sobie wnuka,
- 2013 – Miasteczko Harmider.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Marek Węglarski | Andrzej Waśniewski | Agnieszka Nienartowicz | Andrzej Chudy | Aleksandra Urban | Günther Grundmann | Krzysztof Medyna | Hubert Hender | Magik (raper) | Piotr Łazarkiewicz | Agnieszka Rehlis | Ewa Nekanda-Trepka | Małgorzata Wasiucionek | Wojciech Jasiński (muzyk) | Krzysztof Machowski | Krystyna Kadlewicz | Marek Czarnecki (fotograf) | Aleksandra Rojewska | Piotr Skarga (aktor) | Artur LesickiOceń: Adam Cegielski