Krzysztof Medyna


Krzysztof Medyna, urodzony 18 kwietnia 1949 roku w Jeleniej Górze, to wybitny polski saksofonista jazzowy oraz kompozytor, znany w środowisku muzycznym za swoją unikalną technikę i ekspresję w grze na saksofonie.

W swojej karierze artystycznej Medyna zdobył uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą, przyczyniając się do rozwoju jazzu i tworząc niezapomniane kompozycje.

Życiorys

Krzysztof Medyna to postać zasłużona dla polskiej sceny jazzowej, pochodząca z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych. Jest synem inżyniera Czesława oraz Krystyny Szwarc, która przed wojną studiowała na Konserwatorium Warszawskim. Jego dziadek, Aleksander Szwarc, pełnił rolę dyrygenta w Reprezentacyjnej Orkiestrze Wojska Polskiego. Po wybuchu II wojny światowej, jego matka przerwała studia, a oboje rodzice angażowali się w walkę w Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej, dążąc do wolności Polski.

Już od najmłodszych lat wykazywał talent muzyczny, początkowo ucząc się gry na fortepianie, później na klarnecie, a z czasem zafascynował się jazzem. W ten sposób, jak większość swojego pokolenia, edukował się poprzez słuchanie audycji radiowej Willisa Conovera, znanej pod nazwą Voice of America Jazz Hour. W początkach lat 60. krótko mieszkał w Szczecinie, gdzie jako uczeń podjął naukę w Szkole Podstawowej Nr 18, zdobywając wiedzę i umiejętności od znakomitych muzyków jazzowych z tego regionu.

W 1969 roku dołączył do zespołu Pocztylion Band, kierowanego przez Andrzeja Kokocińskiego, trębacza Filharmonii Szczecińskiej. Zespół przeszedł zmiany i przekształcił się w Bryczkę Cioci Filomeny, zwaną tak na cześć pomysłodawcy – saksofonisty. W 1970 roku zespół brał udział w „Szczecińskiej Wiośnie Orkiestr”, a karierę jazzową rozwijał dalej w Klubie Studentów Politechniki Szczecińskiej „Kontrasty”.

Współpraca z różnymi grupami zaowocowała uczestnictwem w Warsztatach Jazzowych w Chodzieży, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod okiem Zbigniewa Seiferta. W 1971 roku, razem z Kwintetem pianisty Janusza Weissa, wygrał przegląd Szczecińska Wiosna Orkiestr. Działał intensywnie na festiwalach jazzowych, a jego kariera kulminowała w 1973 roku, kiedy wystąpił na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu z Quidam Jazz Quartet.

W latach 1975-1978 przebywał na kontraktach w Szwecji, a po powrocie zafunkcjonował w różnych grupach muzycznych takich jak Pat 78, akompaniując włoskiej piosenkarce Faridzie w Szczecinie. W 1978 roku, wraz z Andrzejem Winnickim, założył jazzową formację Breakwater. Ich talent zaowocował licznymi nagrodami, a Breakwater zdobył I nagrodę na festiwalu Jazz nad Odrą w 1979 roku.

W późniejszych latach Breakwater stał się znanym zespołem w klubach jazzowych w Polsce, a ich muzyka zyskała uznanie w radio. Ich seria nagrań dotyczyła audycji w Szczecinie, Opolu, Lublinie, a także występów na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1981 roku. Po podpisaniu kontraktu z Jerzym Połomskim, Krzysztof stał się kierownikiem jego zespołu akompaniującego.

Jego kariera jazzowa nabrała nowego wymiaru, gdy w 1982 roku ostatecznie osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. Zaczynał tam jako muzyk jazzowy, współpracując z wieloma znakomitymi artystami, takimi jak Greg Maker i Jeremy Pelt. Wraz z Sławomirem Kulpowiczem był członkiem grupy Jazz nad Odrą All Stars, a jego zespół Breakwater wznowił działalność w 1993 roku.

Jako artysta, Krzysztof Medyna nie tylko tworzył muzykę, ale także angażował się w działania społeczno-kulturalne, biorąc udział w koncertach charytatywnych oraz współpracy z wybitnymi polskimi artystami. Jego działalność pionierska miała wiele różnych odsłon, choć kluczowymi punktami były kolejne nagrania płytowe, m.in. z udziałem Lubomira Tomaszewskiego i Komeda Project.

Swoją muzyczną karierę Krzysztof Medyna kontynuuje do dziś, wprowadzając nowe przedsięwzięcia i nawiązując współprace, które pozwalają mu pozostawać żywą legendą polskiego jazzu.

Życie prywatne

Krzysztof Medyna obecnie prowadzi swoje życie w Stamford, gdzie z powodzeniem pogodził aspekty zawodowe z osobistymi. Jest dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa ma syna, Piotra, który obecnie jest wykładowcą na Politechnice Morskiej w Szczecinie.

W swoim drugim małżeństwie z Martą doczekał się dwojga dzieci: syna Christophera oraz córki Cecilii.

Nagrody i wyróżnienia

Krzysztof Medyna, znany muzyk jazzowy, zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień w swojej karierze.

  • 1979 – I nagroda (+ 15 tys. zł) zdobyta przez zespół Breakwater na XVI Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu,
  • 1979 – I nagroda (+ 6 tys. zł) w kategorii solista, przyznana na XVI Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (ex aequo z Dominikiem Wittem).

Dyskografia

Breakwater

W roku 2022 ukazał się album zatytułowany Breakwater, wydany przez Gad Records jako GAD CD 209. Jest to zbiór nagrań archiwalnych, które powstały w latach 1979-1980.

Electric Breakwater

W 1999 roku zadebiutował album In the Bush, który wydany został przez J-Bird Records, z datą premiery 7 lutego 2000.

Komeda Project

W ramach tego projektu, w 2007 roku, ukazał się album Crazy Girl, który został wydany przez WM Records pod numerem 837101266437. Dwa lata później, w 2009 roku, światło dzienne ujrzał kolejny projekt zatytułowany Requiem, także pod marką WM Records (884501210546).

WM Project

W 2017 roku premierę miała płyta o nazwie From A Familiar Place, która również była wydana przez WM Records, tym razem z numerem WMD 0-358852-4.

Przypisy

  1. Wojciech Maślanka: Lubię fajny groove i odpowiedni puls. dziennik.com, 01.04.2023 r. [dostęp 28.05.2023 r.]
  2. a b Barnaba Siegel: Jerzy Połomski i Breakwater. gadrecords.pl, 15.11.2022 r. [dostęp 21.05.2023 r.]
  3. as: Kawał historii szczecińskiej muzyki. Zaczęło się w klubie „Pinokio”…. 24kurier.pl, 21.11.2022 r. [dostęp 21.05.2023 r.]

Oceń: Krzysztof Medyna

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:9