Anna Trzeciak


Anna Maria Trzeciak, która przyszła na świat 13 sierpnia 1954 roku w Jeleniej Górze, jest uznaną polską chemik, specjalizującą się w chemii metaloorganicznej oraz koordynacyjnej. Jej prace obejmują również dziedziny związane z katalizą homogeniczną.

Obecnie Anna Trzeciak pełni funkcję nauczyciela akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z młodszymi pokoleniami chemików.

Życiorys

Anna Trzeciak urodziła się w 1954 roku w Jeleniej Górze, gdzie zdała maturę w szkole podstawowej oraz liceum ogólnokształcącym. Już w 1973 roku rozpoczęła studia chemiczne na Wydziale Matematyki, Fizyki i ChemiiUniwersytetu Wrocławskiego, które zakończyła w 1977 roku, zdobywając tytuł magistra z wyróżnieniem. Jej praca dyplomowa dotyczyła chemii nowych kompleksów metoksykarboksylanowych żelaza.

Rok ukończenia studiów był również początkiem jej kariery akademickiej, gdyż rozpoczęła studia doktoranckie na tej samej uczelni. W maju 1981 roku obroniła pracę doktorską zatytułowaną „Struktura i aktywność katalityczna kompleksów metali w reakcjach rozkładu wodoronadtlenków”, pod opieką promotora, prof. Józefa J. Ziółkowskiego. Przed obroną swego doktoratu, w 1980 roku, podjęła pracę w Instytucie Chemii UWr.

W 1991 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk chemicznych w zakresie chemii nieorganicznej, na podstawie rozprawy dotyczącej „Struktura i reaktywność związków kompleksowych rodu w reakcji hydroformylacji”. Zaledwie cztery lata później została profesorem nadzwyczajnym, a w 2000 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego.

W 1995 roku, kiedy utworzono Wydział Chemii, Anna Trzeciak została koordynatorem programu SOCRATES, co przyczyniło się do rozwoju programów studiów zagranicznych dla studentów. W latach 1999-2005 sprawowała funkcję pełnomocnika dziekana ds. studiów doktoranckich oraz zagranicznych. Następnie, w latach 2005-2012, piastowała stanowisko prodziekana ds. naukowych i międzynarodowych. W 2012 roku objęła stanowisko dziekana tego wydziału.

Jednocześnie Anna Trzeciak należy do Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Komisji Katalizy i Fizykochemii Polskiej Akademii Nauk. W latach 1996-2005 była opiekunem Koła Naukowego Studentów na Wydziale Chemii UWr. Za swoje dokonania w dziedzinie nauki i dydaktyki otrzymała wiele nagród, w tym nagrody od Ministra Edukacji Narodowej w latach 1981, 1982, 1986, Sekretarza Naukowego PAN w 1983 roku oraz liczne wyróżnienia rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dorobek naukowy

Anna Trzeciak jest uznaną specjalistką w dziedzinie chemii, zajmującą się tematyką związaną z chemią koordynacyjną oraz metaloorganiczną. Jej szczególne zainteresowanie skupia się na pierwiastkach przejściowych, co stanowi fundament jej badań naukowych.

W ramach swoich działań badawczych, koncentruje się na analizie struktury kompleksów metaloorganicznych rodu. Ponadto, bada ich aktywność katalityczną, z uwagi na ich rolę w ważnych reakcjach chemicznych, takich jak hydroformylacja, izomeryzacja oraz uwodornienie związków nienasyconych.

W dorobku naukowym Anny Trzeciak znajduje się łącznie 72 prace badawcze, z których większość została opublikowana w czasopismach międzynarodowych. Jej osiągnięcia są dowodem na znaczący wkład w rozwój wiedzy w dziedzinie chemii metaloorganicznej.

Przypisy

  1. Historia KNCh „Jeż”. Koło Naukowe Chemików „Jeż”. [dostęp 08.06.2013 r.]
  2. Władze WCh UWr na latac 2012-2016. chem.uni.wroc.pl. [dostęp 11.11.2012 r.]
  3. Władze Wydziału Chemii UWr. chem.uni.wroc.pl. [dostęp 29.03.2012 r.]
  4. Struktura i reaktywność związków kompleksowych rodu w reakcji hydroformylacji w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 29.03.2012 r.]
  5. Prof. Anna Maria Trzeciak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 29.03.2012 r.]
  6. a b c Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 6, Nr 6 (51), czerwiec 2000, s. 24.
  7. a b Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 6, Nr 6 (51), czerwiec 2000, s. 23.

Oceń: Anna Trzeciak

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:9