Dariusz Krystian Grech, który przyszedł na świat w 1958 roku w Jeleniej Górze, to wybitny polski fizyk teoretyk i matematyk. Ukończył wiele prestiżowych studiów, a także uzyskał tytuł doktora habilitowanego, co stanowi wyraz jego zaawansowanej wiedzy w dziedzinie nauk ścisłych.
Od 2015 roku jest profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytet Wrocławski, gdzie prowadzi badania oraz wykłada przedmioty związane z fizyką i matematyką, kształcąc kolejne pokolenia studentów.
Życiorys
Studia wyższe Dariusz Grech ukończył w 1982 roku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktorat, odnoszący się do matematyki stosowanej, uzyskał w 1988 roku na Uniwersytecie w Sydney w Australii. Od samego początku swojej kariery zawodowej, od 1982 roku, związany jest z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie w 2013 roku zdobył stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie nauk fizycznych na Wydziale Fizyki i Astronomii. W lipcu 2020 roku uzyskał tytuł profesora nauk ścisłych oraz przyrodniczych.
Dariusz Grech jest uznawany za międzynarodowego eksperta w dziedzinie fizyki finansowej, specjalizując się w ekonofizyce. Ta interdyscyplinarna gałąź badań koncentruje się na zastosowaniu metod z fizyki układów złożonych do analizy zjawisk ekonomicznych. Jako wykładowca brał udział w licznych międzynarodowych konferencjach naukowych oraz zajmował się organizacją wydarzeń krajowych i międzynarodowych związanych z ekonofizyką i analizą szeregów czasowych.
W latach 1985–1988 Grech studiował doktorat w Australii, a w latach 1989–1990 odbył staż w Uniwersytecie w Sydney. Krótkie staże na Uniwersytecie Bielefeld w Niemczech miały miejsce w latach 1992–1994. W 2003 roku stał się członkiem Komitetu Naukowego sekcji FENS, zajmującej się fizyką w ekonomii i naukach społecznych, przy Polskim Towarzystwie Fizycznym. W latach 2003–2014 aktywnie pełnił rolę członka zarządu tej sekcji.
W 2004 roku stworzył unikalną w skali światowej specjalizację studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, nazwaną ekonofizyką, koncentrującą się na problematyce finansowej. W 2015 roku został uhonorowany tytułem wyróżniającego się recenzenta w prestiżowym czasopiśmie naukowym Physica A, wydawanym przez Elseviera z Holandii. Jest autorem ponad 60 publikacji naukowych w renomowanych czasopismach oraz promotorem dwóch rozpraw doktorskich przeprowadzonych w latach 2013 oraz 2015.
Działalność społeczna i organizacyjna
Pracując równolegle jako nauczyciel w I prywatnym Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu z maturą międzynarodową w latach 1992–1993, Grech stał się aktywnym działaczem społecznym. Od 1994 roku sprawuje funkcję przewodniczącego Komitetu Okręgowego Olimpiady Fizycznej dla uczniów szkół średnich Dolnego Śląska. W latach 1995-1996 działał jako doradca kwestora Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmując się algorytmem dotacji podstawowej.
Od 2000 roku pełni rolę prezesa zarządu Stowarzyszenia „NADOLICE” we Wrocławiu, które reprezentuje interesy właścicieli nieruchomości poszkodowanych przez nieuczciwe praktyki spółek zajmujących się handlem terenami budowlanymi. Współzałożył również Stowarzyszenie Członków Spółdzielni Kozanów, walcząc o demokratyzację funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych. W okresie 2007-2010 był członkiem Rady Osiedla Kozanów-Pilczyce-Popowice we Wrocławiu oraz przez pięć lat zasiadał w Radzie Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Kozanów IV.
Od 2014 roku pozostaje członkiem Zarządu oraz Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizycznego w Warszawie. Piastuje także funkcję Przewodniczącego Komisji Legislacji i Organizacji Nauki w Polskim Towarzystwie Fizycznym. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku wystartował z listy PiS.
Zainteresowania naukowe
Badania Dariusza Grecha koncentrują się na szeregu pasjonujących tematów z dziedziny nauk ścisłych. Jego zainteresowania obejmują takie obszary jak ekonofizyka oraz fizyka układów złożonych, z szczególnym uwzględnieniem ich interdyscyplinarnych zastosowań.
W jego pracy pojawia się także analiza szeregów czasowych, która jest kluczowa dla zrozumienia zjawisk dynamicznych w różnych dziedzinach. Formy analizy fraktalnej i multifraktalnej szeregów czasowych stanowią kolejny ważny element jego badań.
Co więcej, Dariusz bada zastosowania teorii macierzy losowych w kontekście obróbki dużych zbiorów danych, co otwiera nowe możliwości w analizie statystycznej. Interesują go również modele unifikujące oddziaływania elementarne, a także ich rozszerzenia w ramach modelu standardowego oddziaływań.
Przypisy
- Dr hab. Dariusz Krystian Grech, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 10.04.2019 r.]
- Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa Kozanów IV
- Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości Nadolice
- Komitet Okręgowy Olimpiady Fizycznej
- Spis publikacji
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Gustav Wilhelm Körber | Jarosław Chorzępa | Jan Oleszkowicz | Ferdinand Fellmann | Elżbieta Kościk | Marek Hendrykowski | Andrzej Wypustek | Mirosław Bućko | Włodzimierz Lengauer | Elżbieta Sobczak | Janusz Sytnik-Czetwertyński | Anna Trzeciak | Mariusz Mierzwiński | Andrzej Kisielewicz (matematyk)Oceń: Dariusz Grech