Mariusz Mierzwiński


Mariusz Mierzwiński, urodzony 29 stycznia 1953 roku w Jeleniej Górze, to wybitny polski archeolog, który zasłynął również jako konserwator zabytków oraz muzealnik. Jego bogata kariera zawodowa obejmowała zarządzanie jednym z najważniejszych muzeów w Polsce.

W latach 1987–2017 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku, gdzie przyczynił się do rozwoju tego instytucji oraz zwiększenia jej znaczenia na arenie krajowej i międzynarodowej.

Życiorys

Mariusz Mierzwiński to postać o bogatej biografii. Urodził się i dorastał w Jeleniej Górze, gdzie zaczęła się jego pasja do archeologii. W 1973 roku podjął studia z zakresu archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim, które zakończył w 1977 roku pod opieką promotora, prof. Kazimierza Michałowskiego.

W latach 1987–1988 Mierzwiński kontynuował swoją edukację, odbywając studia podyplomowe z konserwacji zabytków architektury na Politechnice Warszawskiej. Od jego pierwszych kroków kariery zawodowej Muzeum Zamkowe w Malborku stało się jego głównym miejscem pracy. Po ukończeniu studiów rozpoczął tam działalność jako asystent, szybko awansując na kolejne stanowiska, w tym zastępcę kierownika działu oraz kierownika Działu Historii Zamku, a w końcu wicedyrektora odpowiedzialnego za aspekty naukowo-konserwatorskie.

W 1987 roku Mierzwiński został mianowany dyrektorem muzeum, pełniąc tę funkcję przez trzy dekady, aż do 2017 roku. W końcówce 2017 roku, mimo propozycji ministra kultury przedłużającej umowę, postanowił zakończyć swoją kadencję, uzasadniając to względami zdrowotnymi oraz odpowiedzialnością, jaka wiązała się z tą rolą. Po przejściu na emeryturę w 2020 roku, do 2018 roku pełnił rolę doradcy dyrektora muzeum.

Dzięki jego zaangażowaniu już w 1997 roku Zamek Krzyżacki w Malborku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz na listę Pomników Historii. Mierzwiński odegrał kluczową rolę w uzyskaniu grantu w wysokości 4,5 miliona euro, co pozwoliło na przeprowadzenie remontu wnętrz Pałacu Wielkich Mistrzów oraz Wielkiego Refektarza, a także na odbudowę Wału Plauena.

Pod jego przewodnictwem zamek stał się znaczącą atrakcją turystyczną w północnej Polsce, przyciągając w 2018 roku ponad 600 tysięcy zwiedzających. Mierzwiński jest również aktywnym członkiem wielu organizacji i towarzystw naukowych, w tym współzałożycielem i wiceprezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Zamków i Muzeów Nadbałtyckich oraz członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM.

Odznaczenia i nagrody

W ciągu swojej kariery Mariusz Mierzwiński zdobył szereg prestiżowych odznaczeń i nagród, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w kulturę oraz działalność społeczną. Oto lista jego wyróżnień:

  • srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015),
  • złoty medal za długoletnią służbę,
  • odznaka honorowa Gryfa Pomorskiego (2015),
  • srebrny krzyż zasługi,
  • złota odznaka „Za opiekę nad zabytkami”,
  • order Kapituły Rycerstwa Pomorskiego,
  • tytuł honorowy „Zasłużony dla Miasta Malborka” (2008),
  • nagroda Fundacji Toepfera.

Przypisy

  1. Muzeum Zamkowe w Malborku [online], www.zamek.malbork.pl [dostęp 20.04.2021 r.]
  2. Medal „Gloria Artis” dla dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku MKiDN – 2017 [online] [dostęp 20.04.2021 r.]
  3. MKiDN – Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis [online] [dostęp 20.04.2021 r.]
  4. Krajowe obchody Światowego Dnia Turystyki w Karwanie. Malbork – 23.09.2015 [online], tvmalbork.pl [dostęp 20.04.2021 r.]
  5. Muzeum Zamkowe w Malborku [online], zamek.malbork.pl [dostęp 20.04.2021 r.]
  6. http://bip.malbork.pl/Download/get/id,19713.html

Oceń: Mariusz Mierzwiński

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:17